Decyzja o budowie domu jednorodzinnego to jeden z najważniejszych i najbardziej ekscytujących kroków w życiu każdej rodziny. Podejmując się tego zadania warto przyjrzeć się kilku podstawowym kwestiom, pomagającym dokonywać rozsądnych i wyważonych inwestycji.

Koszta
Podejmując decyzję o budowie domu inwestorzy na pewno świadomi są, że decydują się na stosunkowo drogie działanie. Dla bardzo wielu wiąże się to z zaciągnięciem kredytu w banku oraz sprzedażą mniejszej nieruchomości. Gdy już udaje się zgromadzić potrzebne środki, można przystąpić do zakupu odpowiedniej działki. Poszukiwania gruntu powinny rozpocząć się przed podjęciem przez bank decyzji kredytowej. Znając przybliżony koszt działki łatwiej będzie oszacować wysokość zaciąganego kredytu. Następnym punktem oszacowania będzie dobór projektu domu. W katalogach biur projektowych istnieją tysiące gotowych projektów, mogących ładnie wpasować się w działkę. Coraz bardziej przystępne staje się jednak również zamawianie projektów indywidualnych, przygotowywanych dla klienta od podstaw. To rozwiązanie ma jeden, zasadniczy plus - w tym wypadku odpadają koszta adaptacji projektu do warunków zastanych na działce, ponieważ są w nim uwzględnione od samego początku.
Dokonując wyboru projektu należy też zdecydować, w jakiej technologii chcemy wybudować dom. Najpopularniejszą konstrukcją na naszym rynku jest zdecydowanie dom tradycyjny, murowany. Coraz więcej zwolenników zyskują jednak popularne w USA, Kanadzie i krajach skandynawskich, domy o lekkiej konstrukcji drewnianej. Przy tej okazji doliczyć trzeba jeszcze koszty urzędowe, związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz przyłączy.

Budowa
Szacuje się, że doprowadzenie domu do stanu surowego zamkniętego - z wylanymi podłogami, gotowymi tynkami oraz stolarką okienną i drzwiową - to 50-60% wszystkich kosztów budowy domu. Statystycznie więc najdroższe okazuje się wykończenie domu pod klucz. Decydując się na dobór materiałów wykończeniowych również musimy zdecydować, jaka forma najbardziej nas interesuje.