Warto wiedzieć, że aż 70-80% wydatków związanych z utrzymaniem domu, to wydatki na ogrzewanie. Należy o tym pamiętać, gdy wybieramy projekt domu, ponieważ decyzja, którą podejmiemy może mieć bardzo duży wpływ na nasze wydatki w przyszłości.
Na szczęście w ofercie biur projektowych znajdziemy wiele bardzo dobrych projektów domów energooszczędnych. Czym charakteryzują się takie budynki i dlaczego warto w nie inwestować? Przede wszystkim domy energooszczędne to doskonałe rozwiązanie dla osób, które stawiają oszczędności ponad estetyką. Nie oznacza to oczywiście, że projekty domów tego typu są mało atrakcyjne pod względem wizualnym, ale niestety bardzo często trzeba zrezygnować z konkretnych rozwiązań architektonicznych w celu zmniejszenia strat cieplnych budynku. W przypadku energooszczędnych domów dotyczy to takich elementów jak konieczność zabudowy tarasów i balkonów, zwarta bryła budynku. zastosowanie tak zwanych wiatrołapów, czy zmniejszenie ilości przeszkleń. Oczywiście bardzo duże znaczenie ma również zastosowany systemu wentylacji. Domy pasywne cechują się także bardzo dobrą izolacją cieplną. Oczywiście dodatkowa izolacja, jak i dobry system wentylacji, wiążą się z pewnymi dodatkowymi kosztami, jeśli jednak weźmiemy pod uwagę skalę oszczędności, które umożliwi taka inwestycja, warto się nad nią zastanowić i poszukać energooszczędnych projektów domów jednorodzinnych.
Czy domy energooszczędne mają jakieś wady? Chyba jedyną, oprócz pewnych ograniczeń dotyczących aspektów architektonicznych, są nieco wyższe koszty budowy. Tak jak to jednak zostało już wspomniane wyżej, jest to inwestycja, która zwróci się bardzo szybko i zapewni nam spore oszczędności przez wiele lat, zwłaszcza że nie możemy do końca przewidzieć ewentualnych podwyżek cen materiałów opałowych.. Tańsza eksploatacja domu pozwoli nam na większą swobodę finansową przez dziesięciolecia.